Žába v lavoře a korupce pro dobro

02. 08. 2014

Náš lídr volebního obvodu č. 2 Tomáš Vochozka vypráví o své psí zkušenosti a zamýšlí se nad důvody své vlastní kandidatury do komunálních voleb.

Žába v lavoře a korupce pro dobro

Mám fenku, kterou jsem našel při svých cestách po světě. Je to čistokrevný voříšek, taková pravá lajka. Poprvé jsem jí potkal jako malinké právě narozené štěně na hlavním vlakovém nádraží v arménském Jerevanu.  Přišla ke mně a vypadala vážně zbědovaně, plná blech, podvyživená a vlastně jí zbývalo pár dní života. Nebudu lhát, jako slabé nátuře se mi jí zželelo. Okamžitě mi sežrala celý kebab a nezůstalo pouze u něj.

Přiznám se Vám, jsem člověk, který nesnese jakoukoliv korupci a zvýhodňování jedněch na úkor druhých, ale tady jsem udělal výjimku. Lili (tak se jmenuje) mi prostě učarovala. Rozhodl jsem se ji zachránit! Vzít si ji do Česka a vyřídit veškeré náležitosti. Vlastně zde se začíná formovat moje odhodlání začít se věnovat politice. Ano, rozumím Vám, je to vážně směšné, kluk celkem dobře situovaný se rozhodne pro takovou „hloupost“, jako je věnovat se politice. Tím spíš na Praze 4, která je známá svojí propojeností s různými šíbry a mafiány lokálního významu.

Abych neodbíhal od tématu, vyřídit veškeré formality požadované Evropskou komisí, Evropskou unií a českým právním řádem se ukázalo jako zhola nemožné. Chudák fenečka asi umře! Umře jen proto, že nějaký eurobyrokrat se prostě rozhodl, že nad něj není a že jen on má pravdu a právo rozhodovat o životě Lili.

S tím jsem se rozhodl poprvé v mém životě něco udělat, ať to stojí, co to stojí! Ano, poprvé v mém životě jsem dal úplatek. Je to divné, ale když nad tím nyní přemýšlím, úplatek jsem nedal, protože by to bylo potřeba při vyřizování formalit v Arménii.  Úplatek jsem dal, protože Evropská unie je holt k umírajícím fenečkám mimo EU ras! Abych si mohl Lili přivést do Česka, bylo potřeba splnit spoustu hloupých formalit. Některé ani splnit prostě nešlo.

Nebudu Vás napínat, Lili je v Česku. A Česká republika se mi patrně rozhodla vrátit zaplacený úplatek v poplatku za psa. Jelikož je Lili podle jejího pasu psem Arménským a nikoliv Českým, nelze ji přihlásit k placení poplatku v Česku. Určuje to nějaká směrnice EU. Ta totiž říká, že pokud je pes přihlášen k chovu v jiné zemi, nelze poplatek za takového psa hradit opakovaně v zemi EU. 

Celkem mi to připomíná dobu nedávno minulou. Někdo by však mohl říci: dobu kontinuálně pokračující, s papírovou reformou, od tvrdého komunismu k socialismu s demokratickým deficitem. Když jsem nedávno sledoval na internetu vystoupení generálního tajemníka KSČ Miloše Jakeše na Červeném Hrádku, nejdříve jsem se skutečně pobavil.  Potom mi došlo, že na svoji dobu byl velice pokrokový. Pokrokový, ovšem aniž by to zamýšlel. Celý jeho projev byl přednesen posluchačům před modrou oponou. Ano, Milouš byl již v té době prognostikem nového uspořádání Evropy, aniž by o tom patrně sám věděl.

Dnes jsem si pročítal rozhodnutí zastupitelstva Prahy 4 a nebudu lhát, jisté pokračovatelské prvky doby Milouše Jakeše jsem našel celkem okamžitě. Holt jistí lidé podporovaní vlivnými lobbisty jsou volitelnější než jiní. Pokud nemohou uspět ve férové soutěži politických stran, rozhodnou se různě ohýbat politický systém Česka, dokud jim mandát nespadne do kapsy. A nejen mandát.

Stejně jako soudruh Jakeš se totiž zcela mylně domnívají, že pokud je kdosi zvolil v minulosti, jsou předurčeni k tomu být zvoleni znovu v budoucnosti. A když to nepůjde, tak si holt naši městskou část rozdělí tak, aby jednodušeji uspěli [Praha 4 je pro komunální volby nestandardně rozdělena na 5 volebních mandátů ztěžujících úspěch menším uskupením – pozn. AS]. Co na tom, že je občané nechtějí? Co na tom, že si občané myslí, že jsou zkorumpovaní? Vždyť ty největší strany vždy někdo zvolí. To jim stačí k tomu, aby mohli volně pokračovat v započaté práci. Ostatní holt ostrouhají! A nejvíce ostrouhají občané. Tímto volebním fixlem se opětovně dosadí kvákající žáby na pramen a budou zde opět nerušeně další 4 roky kvákat! Bez kontroly a možnosti je odvolat. Ano, městská část nadále bude platit 37 mil. korun ročně za IT systémy, nadále si bude pronajímat kanceláře na Budějovické za bezmála 47 mil. ročně, i když je vlastně ani nepotřebuje. A co hůř, ještě hlouběji zadluží městskou část.

Dnes mě příměr s žábami napadl v souvislosti s lavorem, který mám na zahradě a do něhož se nastěhovala žába, která bydlela pod vykopaným kořenem, co je hned vedle. Celkem výstižné! Je mi líto vzít ten lavor a i s ní ho vylít, ať jde kvákat jinam. Nicméně je to třeba. Já žábu nevolil a onen žabinec vypadá toxicky!