Velmi Křehké Koalice

20. 03. 2015

Čtvrté jednání Zastupitelstva MČ Praha 4 pokračovalo v nastoleném trendu z minula - hop dva tři, šou dva tři. Nedozvěděli jsme se, jak to bude s rozpočtem, dokonce už ani nevíme, kdo vlastně Praze 4 vládne. Další pokus přijde 28. března.

Velmi Křehké Koalice

Že bude na čtvrtém a dá se říct mimořádném jednání Zastupitelstva MČ Praha 4 „veselo“, to bylo jasné předem. Ale coby očitý svědek z místa neštěstí hlásím, že výsledek zase předčil všechna očekávání.

Zatímco se nikdo nedíval, byla upečena zbrusu nová koaliční smlouva, která uvrhla Prahu 4 do polo-schizmatu. „Polo“ proto, že Trojkoalice starosty Štěpánka figuruje v obou. Samozřejmě pouze formálně, jelikož ta stará má oficiálně tříměsíční výpovědní lhůtu.

Reálně naproti tomu nefunguje ani jedna, nebo alespoň dnes nezafungovala. Převrat v Radě zhatila absence dvou zastupitelů (jedna plánovaná, druhá neplánovaná) a nečekaný Jidáš v řadách nově se formující koalice. Těsnou většinou dvaceti tří hlasů se sice podařilo dostat bod „Odvolání členů Rady“ na program jednání, v následném tajném hlasování už však byl jeden hlas neplatný. To paralyzovalo zbytek jednání a zastupitelé se pak už krom tříhodinové pauzy neshodli na ničem a schůzi následně povinně ukončil úder 19. hodiny.

To jsem řekl velmi zhuštěně základní fakta. Reálně však jednání probíhalo zhruba takto:

Dnes jsem si dal záležet, abych opravdu vytrval až do konce a viděl vše. Mrzí mě, že z kolega s kamerou to vzdal při tříhodinové pauze a už není natočena poslední zastupitelská čtvrthodinka. Na druhou stranu ho chápu – člověk má lepší věci na práci, než pozorovat cirkus. Jediné štěstí bylo, že původně plánovaný začátek v 10 dopoledne zhatily déle dopředu naplánované svatby a tudíž byl celý blok přestávek o to kratší.

Troufám si tvrdit, že v hrubých rysech chápu, o co jde, kdo je s kým a proti komu. A taky bych řekl, že to těžko šlo s rozdanými kartami sehrát jinak. Ale je to smutné. Je smutné, že sledujeme tahání se o moc, místo aby se řešila skutečná komunální politika a zejména rozpočet, kde se důsledky trvajícího provizoria už brzy začnou projevovat.

Raději bych psal o opravdových problémech Prahy 4 namísto nikam nevedoucích zastupitelských tanečků. Tak snad příště. Zastupitelstvo bude v sobotu, co poběžím půlmaraton. Běžeckou porci kilometrů snad zvládnu, ale aby mě šlak netrefil po přesunu na radnici…