Velký úklid Habrovky

22. 11. 2014

Rekapitulace sobotní akce, kdy jsme opět uklízeli odpadky z lesa.

Velký úklid Habrovky

Věrni svým slibům, že úklidové aktivity nejsou jenom populistickým výkřikem předvolební kampaně, jsme uspořádali pokračování říjnové akce „Svobodní uklízejí Prahu 4“. Tentokrát byla našim cílem Habrovka, nevelký les na stráni pod Budějovickou.

Nevelký rozsahem, avšak mírou výskytu odpadků převyšující všechna očekávání. Přistavená dodávka se nasbíranými pytli zaplnila během necelých dvou hodin a přitom jsme se zdaleka nezbavili všeho, co okolní porosty ukrývají. Ruku k dílu přiložili jak členové pobočky, tak i dobrovolníci z řad místních obyvatel, kterým tímto moc děkujeme za účast a pomoc a doufáme, že jsme je třeba inspirovali k dalším podobným akcím.

Paradoxně největší překážkou dobrovolného úklidu byla likvidace nalezených pneumatik. Sběrné dvory totiž odběr pneumatik zpoplatňují 25 korunami za kus. Pak se bohužel není co divit, kolik jich zdobí zeleň v našem okolí. Rozum naopak zůstává stát nad tím, komu stojí za to tahat se doprostřed porostu se starým těžkým kobercem. Zábavná jsou setkání s "archivními" kusy odpadu jako bylo telefonní sluchátko či obaly od potravin vyrobených dokonce ještě za dob totality. Lesy vskutku ukrývají mnohá tajemství a poklady.

Chystáme se v „Úklidech“ pokračovat nejméně dvakrát do roka. Na jaře nás opět můžete čekat, předběžně je v plánu lesopark v Hodkovičkách. V případě zájmu lidí ale můžeme akci rozšířit na více míst, nebo jich rovnou uspořádat několik za sebou. Kdo by měl zájem něco pro své okolí udělat, může se Svobodným Praha 4 kdykoliv ozvat.

Malá fotogalerie ZDE

 

Motto: „Když se o svůj čistý les nezasadíš sám, nikdo jiný to za tebe neudělá.“