Tajemné divadlo v Braníku

03. 03. 2016

Včerejší Komise pro kulturu a volný čas, která řešila budoucího nájemce Branického divadla, probíhala přinejmenším velmi nestandardně. Doufejme, že šlo o ojedinělý exces.

Tajemné divadlo v Braníku

Co se bude hrát v Branickém divadle? Ve středu to probírala Komise pro kulturu a volný čas. Jednání mělo být veřejnosti uzavřené, podle zpráv "zevnitř" se to sice nakonec formálně nepodařilo, nicméně náš koordinátor Alois Sečkár, který spořádaně reagoval na první výzvu předsedkyně k odchodu, to již nezaznamenal.

Je však s podivem, že to vůbec bylo třeba řešit. Zatímco developeři své miliardové stavební projekty prezentují předem, bez obav a veřejně, co se bude hrát v divadle zrekonstruovaném Prahou 4, mělo být přísně tajné. Dokonce natolik, že zastupitelé, kterým byly svěřeny materiály, dostávali podepsat mimořádnou mlčenlivost. Prý na výslovné přání jednoho ze zájemců. Takový projekt měl být okamžitě vyřazen a jednat se mělo jen o těch, kde se jejich tvůrci nebojí představit veřejnosti. Pro veřejnost se bude jednou hrát - nebo třeba v jejím "zájmu" žádat o granty…

Koordinátor pobočky Svobodných Praha 4 Alois Sečkár k tomu říká: "Chápu nutnost utajit citlivé informace, jako jsou zcela konkrétní finanční plány uchazečů. Lidé by však měli vědět, zda se - zjednodušeně řečeno - bude v jejich Branickém divadle chodit na balet nebo do kabaretu a na kolik to přijde rozpočet městské části. Zároveň mě nyní mrzí, že jsem nevytrval do formálního hlasování o vyloučení veřejnosti, které ukázalo, že komise vlastně smýšlí stejně."