Svobodní podporují privatizaci bytů v Praze 4

22. 11. 2015

Podporujeme veřejně deklarovanou snahu nájemníků domů ve správě MČ Praha 4, kterým se dosud vyhýbala privatizace, získat byty za adekvátní cenu do svého vlastnictví. Obec by se svých nemovitostí měla zbavovat, nikoliv je držet jako zdroj příjmů.

Svobodní podporují privatizaci bytů v Praze 4

Je pravda, že prodeje bytů průběžně probíhají. Zůstává však velká skupina nájemníků, která dosud na nabídku marně čeká. Část politiků se nechce zbavovat majetku, část mluví o sociálních důvodech a část tvrdí, že by byty ráda prodala, ale bohužel nemá potřebnou politickou podporu. Skutečná je tak pouze vzrůstající frustrace zájemců.

Na rozdíl od živelných prodejů v 90. letech, kdy někteří šťastlivci dostali byty doslova „za hubičku“, nechtějí dnes nájemníci nic víc, než dostat šanci odkoupit byt za adekvátní cenu, kterou určí znalecký posudek. Logicky je nebaví platit vysoký nájem (např. 12 tisíc měsíčně) a přitom bydlet v zanedbaných domech s podfinancovanou údržbou (viz například ZDE a ZDE). Ozývají se prostřednictvím webu, jejich zástupci mluvili i na posledním jednání zastupitelstva. Praha 4, která se o svůj majetek ani nedokáže adekvátně postarat, by měla všechny zájemce o koupi* oslovit s nabídkou a snažit se co nejrychleji při zachování patřičné kontroly nad procesem, aby nedocházelo ke zneužití situace, byty odprodat.

S ohledem na uvedenou cenu nájmu je zřejmé, že nemůže být ani řeč o nějakém „sociálním bydlení“, jehož zajištění obcí by snad mohlo být ospravedlnitelné. Leda by bylo financováno prostřednictvím státního příspěvku na bydlení – tedy z jedné kapsy státu do druhé, přičemž druhá je děravá. Problematika bytů pro sociálně slabé rodiny nebo náhradních bytů pro případ nenadálých událostí by navíc podle nás šla řešit mnohem elegantněji smlouvami s provozovateli hotelů a ubytoven na území Prahy 4, kteří by za příslušnou úplatu byli schopni obratem poskytnout potřebnou ubytovací kapacitu. Pro městskou část by to bylo levnější než starat se o vlastní nemovitosti.

Je jasné, že nelze ze dne na den zprivatizovat všechny byty, pokud tam na základě platné smlouvy žijí nájemníci, kterým tento režim nevadí, nebo nechtějí či si nemohou dovolit byt v nejbližší době koupit. Pokud ale existuje poptávka po odkupu, radnice Prahy 4 by jí měla maximálně vyjít vstříc a uspokojit. Stojíme na straně těchto zájemců a budeme bedlivě sledovat, jak pokračují jejich jednání s vedením městské části.

 

* Jedná se o nájemníky těchto domů: Krčská 993/57, Krčská 994/55, Krčská 971/54, Krchlebská 1888/2, Krchlebská 1890/6, Sinkulova 840/71, 5. května 1245/49, V Horkách 1434/20, Za zelenou liškou 953/1a.