Radniční ozvěny

20. 02. 2017

Ve středu 15. února 2017 proběhlo první letošní jednání ZMČ Praha 4. Náš koordinátor nechyběl mezi diváky.

Radniční ozvěny

Z posledních několika jednání zastupitelstva Prahy 4 se mi nepodařilo v rozumném čase dodat reportáž. Moje novoroční předsevzetí do roku 2017 proto bylo tento nedostatek napravit. Vyrazil jsem tedy ve středu 15. února sledovat dění, ačkoliv navržený program žádné velké drama nesliboval. Skutečně se nakonec jednalo o jedno z nejkratších jednání, hotovo bylo po necelých pěti hodinách – na Prahu 4 dobrý!

Krize v práci mě trochu zdržela, takže jsem na Nuselskou radnici dorazil až kolem 13:20, dvacet minut po ohlášeném začátku. Moc to ale nevadilo, protože teprve začínal první skutečný bod jednání – prodej bytů. Zrovna probíhalo nějaké početní cvičení kolik je 41 plus 4 nebo co, detaily jsem bohužel nepostřehl. Celkově obligátní várka privatizace bytů proběhla bez větších potíží.

Zábava ovšem začala u ostatních majetkových dispozic, tj. zejména prodejů pozemků a nebytových prostor. Z téměř každého z 16 podbodů se stalo drama, kdyby byla vládnoucí koalice obviňována střídavě z neschopnosti a všehoschopnosti.

Hlavní námitky opozice se opakovaně točily kolem následujících výčitek:

Pochopitelně na všechny argumenty zaznívaly obranné protiargumenty a já bez bližší znalosti problematiky nedovedu případy adekvátně posoudit. Aktivním občanům by pomohlo, kdyby měli materiály, o kterých zastupitelé jednají, také k dispozici. To je však zatím v Praze 4 hudba vzdálené budoucnosti. Mohl jsem tak jen poslouchat a divit se. Přítomné to čas od času vyčerpalo natolik, že si museli dát několik obvyklých přestávek.

Byla to suverénně nejdelší pasáž jednání. Když jsme se jí konečně prokousali, už to šlo zase rychleji. Opozice ještě kritizovala Radu MČ za předložení, za předložení zprávy o činnosti, která nebyla ani zpráva, ani o činnosti, nýbrž jen prostý výčet přijatých usnesení. Z něčeho, co jsem zezadu nepostřehl, vzniklo podezření, že na uzavřená jednání radních docházejí cizí neoprávněné osoby. Jan Petr (TOP 09) si proto vyžádal prezenční listiny ze všech jednání za dva roky zpátky.

U zpráv z výborů pobavil již po několikáté výbor pro energetické úspory, jehož předseda Ivo Vaněk (Tučňák) v rámci své městem placené činnosti vyvíjí autonomní elektromobily pro obranu perimetru. Praktických úsporných výstupů má zatím pomálu, za což ho Alois Těšitel (TOP 09) pochválil, že je příkladně nízkoemisní, protože po něm nezůstane žádná stopa. Nadto jsme se dozvěděli, že výbor je již od 30. srpna paralyzován, protože je jeho tajemník nemocen. Kupodivu se toto vysvětlení nesetkalo s opozičním pochopením.

To byl tedy únor na zastupitelstvu. Další jednání je v plánu zhruba za dva měsíce. Budu se opět hlásit.