Psí vyhláška zrušena

26. 11. 2015

Deník Metro informuje o zrušení záměru Prahy zavést vyhlášku omezující volný pohyb psů. Tento vývoj nás těší.

Psí vyhláška zrušena

„Bič na pejskaře se odkládá.“

Titulek v dnešním deníku Metro říká vše. Zaprvé sděluje dobrou zprávu, že psí vyhláška, proti které jsme se angažovali, v Praze – aspoň zatím – nebude. A zadruhé zřejmě mimoděk perfektně vystihuje, o co v chystané vyhlášce šlo – otravovat lidi pod záminkou zvýšení bezpečnosti.

K návrhu vyhlášky se podle článku vyjádřilo pouze 19 z 57 radnic. Je tedy vidět, že nejde o skutečně palčivý celopražský problém, který by si akutně žádal magistrátní zásah. Potvrdilo se, o čem psal koordinátor Alois Sečkár v otevřeném dopise členům Rady již počátkem srpna – Praha 4 pouze dala svým nadšeně deklarovaným souhlasem s vyhláškou najevo, že touží utužit kontrolu nad společností a veřejným životem. Naštěstí pro svobodu zůstala v menšině.

Proces tvorby regulace psů se tedy vrací na začátek. Domníváme se, že ambice vyhlášku oživit se dřív nebo později znovu objeví. Nebráníme se v takovém případě diskusi o zdravé podobě legislativní úpravy. Proč nevyjít třeba z tohoto návrhu?

Nebo by možná stačilo zamyslet se nad obecnou vymahatelností práva. Je to opravdu tak, že je tu dnes eldorádo nezodpovědných majitelů psů, na které nikdo nemůže? Skutečně potřebujeme preventivní plošnou restrikci? A až zatočíme se psy, s kým bude třeba v zájmu zlepšení veřejného pořádku třeba točit potom?