Proti zpoplatnění vjezdu aut do centra města

18. 02. 2015

Nesouhlasný postoj Svobodných Praha 4 k nápadům na zpoplatnění vjezdu automobilů do centra Prahy.

Proti zpoplatnění vjezdu aut do centra města

Nesouhlasíme se záměrem Rady hlavního města Prahy jakýmkoliv způsobem zpoplatňovat vjezd aut do centra města. Nápad byl sice vedením Magistrátu obratem dementován, ale samotný fakt, že se objevil v materiálech pro Radu, svědčí o tom, že se jím někdo vážně zabývá. Obáváme se, aby razantní ujišťování, že se nic takového nechystá, nebylo jen klamným manévrem s cílem odvést pozornost dnes a opatření potichu zavést později.

Vlastnit a používat automobil se (nejen) v Praze začíná stávat velmi nákladným koníčkem. Vysoká spotřební daň na benzín, snaha prostřednictvím nízkoemisních zón trestat ty, kteří se provinili nedostatkem peněz na nákup nového vozu, stavební a dopravní opatření, jejichž cílem je znepříjemňovat řidičům život… Toto by byl další kamínek do mozaiky. Přinejmenším zástupci z řad Trojkoalice a zejména Strany Zelených se vůbec netají snahou vychovat Pražany k obrazu svému a ošklivého zlozvyku používat auta je nadobro zbavit.

Kdo jim dal právo rozhodovat, jak budeme jezdit? Pár “zelených levičáků” z Magistrátu jezdí do práce na kole, používají výhradně MHD a nemají rádi auta. V pořádku, je to jejich svobodná volba. Nikdo by je neměl nutit jezdit autem, když k tomu mají odpor. Ale obráceně ani oni nemohou zbytku města vnucovat svůj životní styl. Zastupitelé nemají šikanovat obyvatele města a trestat řidiče za to, že používají svoje vlastní vozidlo.

Svobodní Praha 4 vyzývají vedení Prahy, aby přestalo vymýšlet protiautomobilová opatření a raději se důsledně snažilo rozkrýt podezřelé finanční toky, kterých je v hlavním městě plno. Možná pak utichnou spekulace, že pravým důvodem nápadu zpoplatnit vjezd do centra je potřeba pokrýt výpadek v rozpočtu po populistickém snížení cen MHD kuponů.