Presumpce psí viny

27. 07. 2015

E-mail následujícího znění k tématu chystané „psí vyhlášky“ v Praze dnes koordinátor Alois Sečkár poslal předsedkyni výboru pro bezpečnost MČ Praha 4 Lucii Michkové z ODS. Téma je mimo jiné na programu zítřejší schůze komise pro životní prostředí.

Presumpce psí viny

Dobrý den,

pokud je mi známo, je v současné době ve fázi připomínkového řízení vyhláška upravující pohyb psů v Praze (viz zde).

Dostal jsem se i k textu vyhlášky, takže vím, že by to mělo fungovat tak, že magistrát všude nařizuje vodítko s tím, že městské části budou moct vymezit své plochy, kde vodítko třeba nebude.

Protože také vím, že se touto problematikou zabýváte, chtěl jsem se na Vás obrátit a apelovat skrz Vás, aby Praha 4 zvolila pokud možno opačný postup  volný pohyb všude POVOLILA s výjimkou těch míst, kde je soužití lidí a psů opravdu problematické (dovedu si představit, že je to třeba v hustě zastavěných a zalidněných Nuslích, nebo v okolí OC Arkády Pankrác) a v tomto duchu poslala za své území příslušný návrh magistrátu.

Proč o to žádám? Jednak je to osobní zkušenost a zájem  osm let chodím prakticky denně po naší čtvrti a v okolní zeleni s naším labradorem (bydlím v ulici Matek v Krči), běhá standardně na volno, chytáme ho pouze v nutných případech (přecházení, míjení se s druhými psy, které neznáme). NIKDY nebyl žádný konflikt, že by náš pes někoho ohrozil, nebo že by se někdo z kolemjdoucích ohrožen cítil. Spíše naopak, i když se ho vždy snažíme spíše držet stranou, aby nevítaně neobtěžoval, tak se k němu mnohokrát sami mají, na což samozřejmě nadšeně reaguje. S vodítkem se jeho život, na který je zvyklý, prokazatelně zhorší, aniž by se o to zasloužil svou nezvladatelností. Stejně tak jsem za svých 27 let života v Krči neměl NIKDY žádný konflikt já s cizími psy, a že rozhodně psí čtvrť jsme. Nicméně ty psy, kteří by snad problematičtější a agresivnější byli, jako například dva chrti z domu naproti, si bezpečně drží na vodítku sami majitelé i bez vyhlášky.

Což mě přivádí k druhému, obecnějšímu důvodu. Oba bychom měli být z politických stran pravicového spektra. Tedy bychom měli tíhnout k ideálu osobní zodpovědnosti, nikoliv pečujícího státu, který vše zařídí a nařídí. To přenechme jinak smýšlejícím lidem z jiných partají, je jich tu dost. Lidé jsou dostatečně zodpovědní sami od sebe, není třeba jim život lajnovat vyhláškami. A zejména ho znepříjemňovat těm, kteří se ničeho nedopouští, jen proto, že si neumíme jinak poradit s těmi několika, co se chovají špatně.

Slyšel jsem argument, že majitel psa na vodítku bude spíše nucen uklízet po něm exkrementy. K tomu Vám sděluji, že na chodníku před naším domem pravidelně zanechává vizitku pouze jeden pes  jorkšír na vodítku své majitelky

Plošný zákaz také podporuje český národní sport  udavačství. Projdu po čtvrti tak jako osm let předtím bez vodítka a už bude moct soused, co mě nemá rád, volat strážníky, že je tu výtržník, co nerespektuje pravidla, která chrání život, zdraví a majetky všech slušných lidí skvělá vyhlídka. Jsem o rok a půl starší než Sametová revoluce a začínám mít pocit, že má někdo potřebu naučit mě, jak to tenkrát bylo, abych si to také vyzkoušel.

Samozřejmě lze jednoduše říct: lidé si zvyknou a brzy jim to bude připadat normální. Tím s oblibou argumentují Zelení kolegové, když humanizují místní dopravu. Teď je zřejmě načase zhumanizovat také psy. Asi vadí, když přijede do Čech Američan a pak píše, že je tu oproti jeho zemi učiněný psí ráj. Asi je to pro někoho důkaz naší zaostalosti, kterou je třeba co nejdřív výchovně napravit rozkazy shora

S pozdravem

 
Bc. Alois Sečkár
Koordinátor pobočky Praha 4