Předvánoční dary

15. 12. 2017

Praha 4 se chlubí dary, které udělila Rada. Princip jejich přidělení nám nepřipadá vhodný.

Předvánoční dary

Praha 4 daruje peníze církevním organizacím na opravy jejich objektů, celkem rozdá 260 tisíc korun. Částka není velká, ale někoho popouzí samotná skutečnost, že by měly církve něco z městského rozpočtu dostat. Nám se hlavně nezdá mechanismus, jakým bylo o darech rozhodnuto. Na základě čeho Rada rozhodovala? Proč zrovna vybrané organizace a ne jiné? Například jsou v Praze 4 i dva kostely evangelické, nejen katolíci a husité, katolických kostelů máme celkem osm, ne dva...

V Praze 4 fungují každoročně grantové programy. Ty jsou předem vyhlášeny, jsou známé požadavky na žádostí, jedná se o nich v komisích, v radě a na zastupitelstvu a proces je tak v rámci možností transparentní. Je pravda, že "oprava církevních staveb" se do těch aktuálně vyhlášených asi nevejde, to je však věc nastavení při vyhlášení. Proč je místo toho rozhodnuto ad hoc usnesením Rady za ne zcela jasných podmínek?

Prý je to zaběhnutá praxe, na kterou si už všichni zvykli, ale možná je na čase nejen tuto praxi od příštího roku změnit.