Na nuselské frontě klid

27. 04. 2015

V pátek 24. dubna proběhlo mimořádné jednání zastupitelstva Prahy 4. Jako obvykle jsme nemohli chybět a čtenářům lačným po informacích přinášíme exkluzivní zprávy z místa činu.

Na nuselské frontě klid

 Když jsem dnes přišel na nuselskou radnici, zastupitelé předváděli ukázkovou práci. Program byl řádně schválen, nikdo nechtěl nikoho odvolat, přestávky v jednání byly minimální. Jednotlivé body programu byly systematicky a efektivně diskutovány. Zastupitelé zapomněli na své stranické a osobní rozpory, mluvili erudovaně a k věci. Podařilo se vyřešit celou řadu zásadních otázek a problémů Prahy 4…

…a pak jsem se probudil a byl jsem na 6. mimořádném jednání Zastupitelstva MČ Praha 4, které bylo na žádost opozičních TOP 09 a ČSSD svoláno na páteční odpoledne.

Zjistil jsem, že mé zprávy o dění na zastupitelstvu se rychle staly docela populárními, proto jsem své čtenáře nechtěl zklamat ani teď, ačkoliv si vrabci na radniční střeše cvrlikali, že z jednání nic nebude. Ale březen byl docela divoký, takže co kdyby? Proto jsem podle hesla „Vždy připraven!“ dokonce vyplnil přihlášku k interpelaci, kdyby na to náhodou přece došlo.

Ovšem žádné překvapení se nekonalo, zastupitelstvo proběhlo podle plánu, to znamená, že neproběhlo. Byl sehrán očekávaný scénář, ve kterém opozice navrhla několik bodů programu, krátce k nim v rámci možností vystoupila, Jan Petr se pohádal s Petrem Štěpánkem a žádný z návrhů nebyl schválen. Pětiminutový rekord jsme nicméně nepřekonali, tentokrát se řečnilo o něco déle, přičemž se tentokrát nějak nepovedlo správně nazvučit sál, takže některým příspěvkům nešlo zezadu moc rozumět.

Předměty sporu mezi novou opozicí a novou koalicí byly celkem tři: že se včas neprobírají petice, že ještě nejsou rozděleny granty a zejména že se postupuje podivně a netransparentně v otázce regulace hazardu. Nepodařilo se mi zatím dešifrovat, zda zastupitelé TOP 09 skutečně chtějí „nulovou toleranci“ nebo šlo jen o prostředek, jak konfrontovat Trojkoalici s údajným neplněním předvolebních slibů, když se nyní rozhodli celkem 7 kasin povolit a zachovat.

Diskuse o výběru těchto sedmi provozoven mohla být zajímavá, nicméně na ni nedošlo, stejně jako na diskusi o dalších bodech. Slyšeli jsme tak jen výtky směrem k právnímu vzdělání zástupce starosty Zdeňka Kovaříka, spor o obsahovou definici faktické poznámky a jak správně poznamenala má stranická kolegyně – nejdůležitější zprávou byla informace o svatbě jednoho z absentujících zastupitelů. Pak si ještě všimla, že prý jedné z přítomných dam neseděla sukně, což mi jakožto módnímu analfabetovi úspěšně uniklo, ale nerad bych vás o tento zásadní postřeh připravil.