Den daňové svobody 22. 06. 2015

29. 06. 2015

V pondělí 22. června jsme na Pankráci oslavili Den daňové svobody, tedy symbolické datum, od kterého přestáváme vydělávat na daně státu, ale zůstává nám již výdělek ve vlastní kapse.

Den daňové svobody 22. 06. 2015

Termín vyšel z výpočtů poradenské společnosti Delloite, která vychází z poměru daňových příjmů státu k národnímu důchodu, tedy sumě příjmů všech obyvatel ČR. Mohli jste se v médiích setkat i s jinými daty, ta však operují s jinými veličinami, které podle nás nevystihují podstatu Dne daňové svobody tak dobře.

Připravili jsme infografiky, které ukazovaly například porovnání s jinými státy a ze kterého nevychází Česká republika vůbec dobře, byť nás může „těšit“, že jsou země, které jsou na tom ještě hůř. Ale také lépe – například ve Švýcarsku mohou slavit již v dubnu. Kolemjdoucím jsme rozdávali nové číslo Svobodných novin s mnoha zajímavými články. Mimo jiné se čtenáři dozvěděli, kolik v přepočtu stála kobliha „zdarma“, kterou před volbami rozdával Andrej Babiš, a kterou jeho firmám příjmy ze státní pokladny opravdu bohatě zaplatily. V bílém drátěném stojanu byly k dispozici i různé zajímavé knihy a několik čísel časopisu Laissez Faire.

Kdo se chtěl zastavit, mohl vyplnit jednu z našich dvou veřejných anket – pomocí zelených a červených samolepek vyjádřit, které daně mu připadají dobré a které naopak špatné, a kam si myslí, že by stát měl daně investovat, a kam ne. Někde se výsledky rozcházely, ale u řady položek panovala široká shoda.

Celá akce se málem nekonala, protože se ukázalo, že nám Praha 4 povolila zábor v místech, která patří OC Arkády. Alespoň tak nám to tvrdili pracovníci centra s tím, že nejsme první, s kým to řeší. Nicméně nakonec bylo dosaženo smíru a my mohli pokračovat. Jenže odpoledne jsme se místo s ochrankou prali s počasím. Několik menších přeháněk jsme ještě zvládli rychlým sklizením stolků a přehozením bundy přes stojan s literaturou, na déšť, který začal kolem třetí odpoledne, jsme však již byli krátcí. Schovaní pod střechou jsme delší čas čekali, zda se počasí přeci jen neumoudří, ale nic tomu nenasvědčovalo, navíc nám proudy vody rozmočily některé plakáty a stihly natéct i dovnitř stolků, kde znehodnotily část propagačních materiálů.

Nezbylo než odtroubit ústup a konstatovat, že stejně jako v případě jarní Akce Daně nad námi příroda opět vyzrála a zvítězila. Přesto jsme desítky lidí stihli oslovit a rozdat jim Svobodné noviny. Zbytek z připravené várky 2000 jsme navíc dorozdali druhý den ráno na metru Kačerov, kde se po nich jen zaprášilo.

Rozhodně to nebyla poslední akce Svobodných Praha 4. Již v tomto týdnu vyrážíme s petičním stolkem ke stanicím metra. Tématem je referendum o našem členství v EU, která stále méně připomíná ten ideál, do kterého jsme v roce 2004 s nadějemi vstupovali.