70 let od Pražského povstání

07. 05. 2015

Výročí událostí Pražského povstání jsme si připomněli u zapomenutého památníku tehdejších událostí v lese u Domova pro seniory v Krči.

70 let od Pražského povstání

Před 70 lety, od 5. května do 9. května 1945, se v Pražských ulicích bojovalo. Místní lidé na sklonku války bojovali s německými okupanty a mnohé tento boj stál život. Prahu zdobí mnoho pietních míst a pamětních desek jako připomínky těchto událostí.

Na některá místa se ale neprávem zapomíná. A tak místo popravy pěti zajatých bojovníků povstání v Praze-Krči dodnes připomínal jen omšelý betonový patník s vyrytým křížem. Schovaný u plotu zdejšího Domova pro seniory, daleko od cest křižujících les, bez slůvka vysvětlení. Zdejší padlí mají oficiální pomník o zhruba 150 metrů dál, na viditelnějším místě u zastávky MHD "Sulická". Ale na původní místo události se po letech zapomnělo.

Rozhodli jsme se proto toto místo upravit a uctít tak jejich památku. Řešení je bohužel prozatím provizorní, zapracoval nedostatek času a prostředků, ale i tak je jak doufáme vidět zlepšení stavu. Do budoucna plánujeme kvalitnější a trvalejší řešení, i ve spolupráci s odborníky.

Původní

Text

Výsledný

Umístění památníku